Mersin Haber | Mersin Makale
Evlenme, boşanma davası ve nafaka türleri serisi

Evlenme, boşanma davası ve nafaka türleri serisi

Okunma Sayısı: 355 | Avukat Dilan Göknar | Mersin Ceride Haber

Evlenme, bosanma davasi ve nafaka türleri serisi

Selamlar degerli okuyucular, bazı aksaklıklar nedeni ile uzun zamandır sizlerle beraber olamadim .Bu nedenle affınızı istirham ediyorum. Bu haftakı yazım, DEEP ve HEARD çiftiniz haftalardır süren bosanma davası-tazminat davasının gündemi yakından meşgul etmesi dolayısıyle bu konu ile alakalı olacak. DEEP’i savunanlar (ben de dahil) mutlu olabilirsiniz çünkü dava dün neticelendi ve DEEP 25 milyon Dolar tazminata hak kazandı. Peki, ülkemizde pek rastlamadiğımız bir durum olan erkeklerin tazminat ve nafaka alması ile alakalı ne düşünürsünüz? 

Gelin, sizlerle tane tane boşanma sebepleri ve nafakalar ile alakalı bir seri yapalım. Zira tek bir köşe yazısına sığmayacak kadar uzun bir konu. O sebeple daha sonraki yazılarımda bir şablon çıkarıp o sablon üzerinden gitmeyi tercih edeceğim. Boşanma ve nafaka konusunu derinlemesine ele alacağım. Bu makalemde ise aile ve evlilik konusuna değinelim. Yazılarimı kısa tutmayı seviyorum zira çok çabuk dikkatimiz dağılıyor bir şeyler okurken ve yazarken...

Boşanma ve nafaka konusuna gelmeden evvel evlilik nedir ve aile nedir girizgahi yapmanin bilhassa ahlak, gelenek ve görenek ve edep konusunda sikintilar yasadigimiz bu dönemde elzem oldugu kanaatindeyim. Aile, tarihi baslatan Sümer imparatorlugundan bu yana resmi olarak da bildigimiz ve gözlemledigimiz ve toplumun en küçük yapisini olusturan mukaddes bir kurumdur. Bin yillardir, iki insanin birbirine olan aski ve muhabbeti ile birlikteliklerini mesru birliktelik yolu ile taçlandirma gayretinde oldugunu biliyor ve okuyoruz. Kimimiz Romeo ve Juliet kimimiz Ferhat ile Sirin kimimiz ise Mem-u Zin olmak için dua ediyoruz ve sadakatle birine ayrilmamak üzere baglanmayi diliyoruz. Fakat bazen durumlar ve kosullar (Aile, gelenek- görenek- maddiyat, doyumsuzluk, sadakatsizlik vs) bizi birbirimizden ayiriyor. 

Aile kurma gayretinde olan çiftlerin birbirine karsi saygisi ve sevgisi ne kadar büyük ve saglam olursa o ailede dünyaya gelecek olan çocuk da o kadar saglikli olacaktir. Psikolojisi düzgün olacaktir ve topluma karsi sorunlu olarak gördügümüz kisilerden olmayacaktir meger ki çiftler birbirini yipratmasin, saygi sinirini asmasin ekonomik, fiziksel, psikolojik siddet ve yüksek sesle tartismayi çocugun da sahit olabilecegi sekilde yasamasin. Böyle bir ailede büyümektense, ayri ayri anne babada ( müsterek velayet/ münhasir velayet) kalmasi ve belirli zamanlarda saygi ve sevgi ile görüsmeleri çok daha saglikli olacaktir.

Bu yazimi burada sonlandirmak istiyorum sosyolojik ve hukuki konulara girmeden zira sizleri sikmak istemem. Umarim herkes vermek istedigim mesaji almistir. En kisa sürede EVLENME ve NISANLANMA ile alakali bilgileri içeren yazim ile sizlerle olacagim insallah. Saglikla, huzurla, mutlulukla ve bereketle kalin.