Onur Balcı
|
25 Şubat 2023 Cumartesi
|
Mersin Ceride Haber
Toroslar Haberleri

TOROSLAR’DA, DEPREMZEDE VATANDAŞLAR İÇİN DAYANIŞMANIN EN GÜZEL ÖRNEĞİ

Toroslar Belediye Başkanı Atsız Afşın Yılmaz, Mersin Vanlılar Kültür ve Dayanışma Derneği ile birlikte düzenledikleri yemekli mevlid programında depremzede vatandaşlarla bir araya gelerek, acılarını paylaştı, yanlarında olduklarını bir kez daha hatırlattı.

Başkan Yılmaz; “Bizler, devlet ve millet olarak her türlü sıkıntıyı aşacak güçteyiz. El Ele, omuz omuza hep birlikteyiz” dedi.

Kahramanmaraş merkezli 11 ili vuran deprem felaketinin ardından tüm imkânlarıyla seferberlik başlatan Toroslar Belediyesi, kurumların yanı sıra sivil toplum kuruluşları ve hemşehri dernekleriyle koordineli bir şekilde çalışarak, afet bölgesinden ilçeye yerleşen depremzede vatandaşlar için yardım çalışmalarını aralıksız sürdürüyor.

“DEPREMDE HAYATINI KAYBEDENLER, DUALARLA ANILDI”

Yunus Emre Kültür Merkezi’nde depremzede vatandaşlar için Acil Destek Merkezi oluşturan belediye, Mersin Vanlılar Kültür ve Dayanışma Derneği ile birlikte düzenledikleri yemekli mevlid programında da depremzede aileleri ağırladı.

İlçedeki sosyal tesisler ve evlerde misafir edilen depremzedelerin buluştuğu programda, depremde hayatını kaybeden vatandaşlar dualarla anıldı.

Programa; MHP Mersin Milletvekili Olcay Kılavuz, MHP MYK Üyesi Serdar Soydan, MHP Mersin İl Başkan Vekili Abdullah Zümrüt, MHP Akdeniz İlçe Başkanı Mehmet Göverçile, Toroslar İlçe Müftüsü Bayram Danacı, Mersin Vanlılar Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Murat Karahan ve Yönetim Kurulu Üyeleri, ilçe kurum müdürleri ve belediye meclis üyeleri de katıldı.

Başkan Yılmaz, programda depremzede çocuklarla da yakından ilgilenerek taleplerini sordu, geçmiş olsun dileklerini iletti.

DERNEK BAŞKANI KARAHAN; “ACILAR, PAYLAŞILDIKÇA AZALIR”

Programın açılış konuşmasını yapan Mersin Vanlılar Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Murat Karahan, depremzede vatandaşlara yönelik başarıyla sürdürdükleri yardım ve destek çalışmalarından dolayı Toroslar Belediye Başkanı Atsız Afşın Yılmaz’a ve ekibine teşekkür etti.

Vanlılar Derneği olarak depremzede vatandaşların yanlarında olduklarını söyleyen Dernek Başkanı Karahan; “2011 yılında Van’da bu acıyı yaşadık. Bizler bu acıyı yaşarken, ülkemizin bütün insanları yanı başımızdaydı. Acınızı en derinden hisseden insanlar olarak şimdi de biz sizlerin yanınızdayız. Bu organizasyona da destek veren Başkanımız Atsız Afşın Yılmaz’a teşekkür ediyorum. Başkanımızın doğru işler yaptığını biliyoruz. Toroslar Belediyemiz ile koordineli bir şekilde yardımlarımız devam edecektir. Acılar, paylaşıldıkça azalır, sevinçler paylaşıldıkça çoğalır. Allah, hepinizden razı olsun. Hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yaralılarımıza acil şifalar diliyorum” diye konuştu.

BAŞKAN YILMAZ; “HOŞ GELDİNİZ. BAŞIMIZIN ÜSTÜNDE YERİNİZ VAR”

İlçeye yerleşen depremzedelerin acılarına ortak olan Toroslar Belediye Başkanı Atsız Afşın Yılmaz; “Dünyada görülmemiş üst üste iki büyük deprem yaşadık. Acılarımız, kayıplarımız oldu. Çok şükür ki devletimiz, milletimiz güçlü, birliğimiz ve beraberliğimiz tam. Hoş geldiniz. Başımızın üstünde yeriniz var”  dedi.

Başkan Yılmaz, deprem felaketinin ardından Türk milletinin büyük bir dayanışma örneği sergilediğini ve bununla da gurur duyduklarını belirterek; “Büyük acıların ve kayıpların yanında sokakta, caddelerde gece yarısı elindeki sıcak çorbayı ve çocuk bezini uzatıp insanlarımızın yanında olan gençlerimiz var. 85 yaşında sırtına odun yükleyip, depremzede kardeşlerimize ulaştırmak isteyen teyzemiz var. Depremzedelere mont gönderip yanına yiyecek ve eldiven koyan yüce gönüllü kardeşlerimiz var. Bütün bunların içinde bir güzellik ortaya çıktı. Afet bölgesinden buraya geldiniz. Bizlerin misafirisiniz. Başımızın üstünde yeriniz var. Hoş geldiniz. Bizler, devletimiz, milletimiz el ele, gönül gönüle bu yaraları sarmak için hazırız. Bunun için buradayız. Bu organizasyonu gerçekleştirdikleri için Mersin Vanlılar Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanımıza ve Yönetim Kurulu Üyelerine çok teşekkür ediyorum” diye konuştu.

“YARALARI HEP BİRLİKTE SARACAĞIZ”

Yunus Emre Kültür Merkezi’nde oluşturdukları Acil Destek Merkezi’nde; depremzede vatandaşlar için konaklama, sıcak yemek, giyim, psikolojik destek, sağlık, Çocuk Danışma Merkezi, araç koordinasyon ve özel gereksinimli birey desteği hizmetinin verildiğini belirten Başkan Yılmaz; “Burada bizim kriz masamız var. Birçok sıkıntınız, derdiniz çözülebiliyor. Bizler, devlet ve millet olarak her türlü sıkıntıyı aşabilecek güçteyiz. Bunu hep birlikte gördük ve gösterdik. Milletimiz ve devletimiz, milli mücadele verir gibi el ele, gönül gönüle, omuz omuza tüm farklılıkları bir tarafa bırakarak bu mücadeleye girişti. Birliğimiz ve beraberliğimiz daim olsun inşallah. Depremde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet, yaralılarımıza acil şifalar diliyorum” şeklinde konuştu.

MİLLETVEKİLİ KILAVUZ; “DEVLETİMİZ GÜÇLÜ, MİLLETİMİZ FEDAKÂR”

Daha sonra konuşan MHP Mersin Milletvekili Olcay Kılavuz ise depremin geniş bir coğrafyada yaşandığını ancak bu zor günleri birlik, beraberlik ve kardeşlik içinde hep beraber atlatacaklarını söyledi.

Toroslar Belediyesi’nin depremzede vatandaşların ihtiyaçları için gerçekleştirdiği dayanışma örneğinin de büyük bir hizmet olduğunu belirten Milletvekili Kılavuz; “Çok büyük bir felaketle karşı karşıya kaldık. Geniş bir coğrafyada deprem yaşandı. Binlerce insanımız hayatını kaybetti. Cenab-ı Allah'tan rahmet, yaralılarımıza acil şifalar diliyorum. Devletimiz güçlü, milletimiz fedakâr bir millet. Bu zor günleri, birlik, beraberlik ve kardeşlik içinde hep beraber atlatacağız. Ulaşımdan gıdaya ve giyime, psikolojik destekten birçok hizmete kadar depremden bu yana olağanüstü bir şekilde depremzede vatandaşlarımıza gönüllerini, sofralarını açan Toroslar Belediye Başkanımız Atsız Afşın Yılmaz’a ve ekibine teşekkür ediyorum. Mersin Vanlılar Kültür ve Dayanışma Derneğimizin de samimiyetiyle, dayanışmasıyla böyle güzel bir organizasyonu gerçekleştirdik. Dernek Başkanımıza, yönetimine, maddi ve manevi katkı sağlayan bütün gönüldaşlarımıza yürekten hürmetlerimi sunuyorum” diye konuştu.