Onur Balcı
|
6 Haziran 2022 Pazartesi
|
Mersin Ceride Haber
Erdemli Haberleri
|
233 Okunma

Sabahın ilk ışıklarıyla bahçelerden makas sesleri yükseliyor,  çorbalar limon tezgâhlarında çalışan işçiler için kaynıyor. Türkiye’nin limon üretiminin % 65’nin yapıldığı Mersin Erdemli ’de belediye, işçiler için çorba yapıyor, limon bahçelerinde ikram ediyor.

Mavi ile yeşilin buluştuğu kent, Mersin Erdemli ‘de binlerce işçi sabahın ilk ışıkları ile birlikte limon bahçelerinin yolunu tutuyor.  Günün ilk ışıkları ile birlikte limon bahçelerinin arasındaki sessizliği ise makas sesleri bozuyor.  Kesilen limonlar küfelerle taşınıyor, kasalara yerleştiriliyor. Günün ilk ışıklarında ise kahvaltı, limon kasaları üzerinde yapılıyor.  Limon işçilerinin günün ilk ışıklarında yaptığı kahvaltıda ise yanlarında Erdemli Belediyesi görevlileri yer alıyor.

Belediye Mutfağında pişirilen çorbalar, mobil ikram aracı ile aynı anda beş farklı noktada işçilere ikram ediliyor.  Günün ilk ışıkları ile yardımlaşmanın en güzel örneği sergilenirken, ikram edilen sıcak çorbayla gönüllere dokunuluyor, yürekler ısınıyor. Üreten, üretilene artı değer katmanın gayreti içerisinde olduklarını ifade eden Erdemli Belediye Başkanı Mükerrem Tollu ise “Ülke ekonomisinde çok ciddi yeri olan limonun %65’i Erdemlimizde üretiliyor. Erdemlimizde bin bir meşakkatle üretilen limonların şu anda hasat mevsimi. Hasat mevsiminde Erdemli’de insanlarımız, işçi kardeşlerimiz hem aile bütçesine katkıda bulunmak adına, hem de ülke ekonomisine ciddi katkı sunmak adına sabah ayazında başlayıp gün bitene kadar limon hasadıyla uğraşıyorlar. Bu hasatla uğraşan çoluğunun çocuğunun rızkını temin etmeye çalışan kardeşlerimizin hayatını kolaylaştırmak adına, sabahın köründe evlerinden kalkarak ciddi bir şekilde gayret gösteren çalışan işçilerimizin hayatını kolaylaştırmak adına işçi kardeşlerimize, çalışan kardeşlerimize çorba ikramında bulunuyoruz” ifadelerini kullanıyor.

“İşçilere Soğuk Havada Sıcak Çorba”

Erkekler kadar kadınlar da üretim yolunda emek harcıyor.  Limon kesiminden, kasalamasına kadar üretim sürecine kadın eli değiyor.

Öte yandan ekipler çorba ikramında bulunmaya devam ediyor.