Onur Balcı
|
1 Nisan 2023 Cumartesi
|
Mersin Ceride Haber
Erdemli Haberleri

Miniklerin İlk Hasadı Depremzedelere

Domates, biber, patlıcan ve diğerleri. Kendileri minik yürekleri büyük öğrenciler ektikleri tohumları hasat ediyor, topladıkları sebzeleri depremden etkilenen vatandaşlara ikram ediyor. Mersin Erdemli’de Doğa Müfettişleri projesi kapsamında Erdemli Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü Çocuk Serası’nda çocuklar doğa bilinci ile yetişiyor.

Mersin Erdemli Belediyesi Doğa Müfettişleri Projesi kapsamında 'Çocuk Serası' kurdu. Kurulan serada Şehit Musa Özalkan Kreş ve Gündüz Bakımevi öğrencileri düzenli eğitim alıyor. Öğrenciler, tohum atılmasından, hasat edilmesine kadar üretim sürecinin her aşamasında yer alıyor.

Erdemli Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü uzman personelleri, öğretmenler ve öğrencilerle üretim sürecini birlikte takip etti. Doğa Müfettişi projesiyle doğa bilinci kazanan minikler, domatesten bibere, patlıcandan salatalığa, maydanozdan rokaya,  kadar varıncaya kadar sebzelerin ilk hasadını yapmanın sevincini yaşadı.

Minik sepetlerini ellerine alan öğrenciler ilk hasadı Erdemli Belediye Başkanı Mükerrem Tollu ile birlikte yaptı. Çocuk Serası’nda hasat edilen ürünler ise Erdemli Belediyesi Gastronomi Merkezi yemekhanesinde depremzedelere yemek yapımında kullanılıyor.

Hasat sonrası öğrenciler, öğretmenler ve uzmanlar eşliğinde şarkılarla doyasıya eğleniyor.

“Çocuklar Sebzeyi Dalından Öğreniyor”

Doğa Müfettişleri projesi kapsamında Çocuk Serası’nda, doğa bilinci ile dolu bir nesil yetiştirmenin gayreti içerisinde olduklarını ifade eden Erdemli Belediye Başkanı Mükerrem Tollu, “ Belediyemizin Çocuk Serası’ndayız. Burası aslında bir eğitim programının uygulandığı yer. Çocuklarımız sebzeyi, meyveyi sadece manavda görüyorlar. Dolayısıyla küçük yaşta da sebzenin, meyvenin nasıl üretildiğini, ne şekilde meşakkatlerle üretildiğinin en güzel örneğini çocuklara burada canlı canlı sergiliyoruz. Biz çocuklarımıza üretimin önemini, ehemmiyetini, özellikle doğa bilincini yerleştirmek adına, çocuklarımızı bu seralara getirerek onlara bu kentin tarımın ehemmiyetini önemini kavramalarını sağlamaya gayret ediyoruz. Burada ürettiğimiz ürünleri biz zaten çok hayırlı bir işlerde kullanıyoruz. Şu anda depremden muzdarip olan vatandaşlarımızın iaşe, ibade giderlerinin büyük bir kısmını belediye olarak biz karşılıyoruz. Günde 10 bin depremzedemize yemek üretmeye gayret ediyoruz. Burada ürettiğimiz, elde ettiğimiz ürünlerin tamamını belediyemizin mutfağında depremzedelere aş olarak dönüyor” diye konuştu.

Başkan amcasıyla hasat yaptığı için çok eğlendiğini ifade eden kreş öğrencisi Huriye Miray Suphi, “ Başkan amcayla domates topladım, çok eğlendim” diye konuştu.

Hasat yapmayı öğrendiği için çok mutlu olduğunu ifade eden kreş öğrencisi Hulusi Eymen Avcı, “Hasat yapmayı öğrendim, çok güzeldi” diye konuştu.

Ektikleri ürünleri topladıkları için çok mutlu olduğunu ifade eden kreş öğrencisi Yaman Çetin, “Ben domates için geldim. Domatesleri şey yaptık büyüttük, çok güzel” diye konuştu.

Sebze topladığı için çok eğlendiğini ifade eden kreş öğrencisi Elvin Beray, “ Marul topladım, biber topladım çok eğlendim” diye konuştu.

Öte yandan öğrenciler düzenli olarak Çocuk Serası’na giderek eğitim almaya devam ediyor.