Onur Balcı
|
30 Temmuz 2022 Cumartesi
|
Mersin Ceride Haber
Mersin Büyükşehir Haberleri
|
180 Okunma

Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin 2020 yılında hayata geçirdiği ‘Hadi Gel Köyümüze Destek Verelim Projesi’, farklı yetiştiricilere kazanç kapısı olmaya ve büyümeye devam ediyor. İlçe ilçe devam eden küçükbaş hayvan dağıtımları ile hem hayvan popülasyonunun artmasına katkı sunuluyor, hem de küçük üreticiler destekleniyor.

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer öncülüğünde 2020’de başlatılan projede, yetiştiricilerden alınan koyun ve keçiler artık farklı farklı ailelere de kazanç kapısı oluyor. Kimi hayvan yetiştiricisi, çocuğunun geleceğini inşa etmek ve aile ekonomisine katkı sunmak için bu işe başlarken, kimisi de 25 hayvanla gireceği bu işi ilerleyen yıllarda büyütmeyi hedefliyor.

Erdemli, Mezitli ve Silifkeli 18 yetiştiriciye toplam 450 küçükbaş hayvan desteği

3’üncü yılında damızlıklarla çoğalmaya devam eden projede bu yıl, 2020 yılından bu yana dağıtımları yapılan küçükbaş hayvanların yavruları da dağıtım kapsamında yetiştiricilere ulaştırılıyor. Önceki yıllarda dağıtım yapılan yetiştiricilerden, 500’den fazla küçükbaş hayvanı geri alan Büyükşehir Belediyesi, bu yıl dağıtımını yapacağı hayvanların sadece 1000’e yakınını satın aldı.

Erdemli ve Silifke’de yapılan törenlerde; Erdemli, Mezitli ve Silifkeli 18 yetiştiriciye toplam 450 keçi ve ivesi koyun dağıtımı yapıldı. Erdemli’den 6’sı kadın, 2’si erkek olmak üzere toplam 8; Mezitli’den 1’i kadın, 1’i erkek olmak üzere toplam 2 ve Silifke’den de 1’i kadın, 7’si erkek olmak üzere toplam 8 yetiştiriciye hayvanları verildi. Dağıtım kapsamında küçükbaş hayvanların yanı sıra, her yetiştiriciye 4 ton yem desteği de sağlandı.

Erdemli ve Silifke’de yapılan dağıtım törenlerine; CHP Erdemli İlçe Başkanı Ahmet Dursen Şahin, CHP Mezitli İlçe Başkanı Ahmet Serkan Tuncer, CHP Silifke İlçe Başkanı Bünyamin Uçar, Mersin Veteriner Hekimler Odası Başkanı Bektaş Şenay, Mersin Büyükşehir Belediyesi Erdemli Koordinatörü Vedat Uzunbağ, Mersin Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanvekili Selçuk Şahutoğlu, muhtarlar ve yetiştiriciler katıldı. 

“Proje 2 yıl sonra kendi içinde süreklilik sağlayacak”

Gerçekleştirilen dağıtım töreninde proje hakkında bilgi veren Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanvekili Selçuk Şahutoğlu, “2020 yılında başlatmış olduğumuz ‘Hadi Gel Köyümüze Destek Verelim’ projesinin 3. yılına girmiş bulunmaktayız. 2020 ve 2021 yılında 1500 hayvan satın alınarak dağıtılmıştı. Bu yıl ise, 2020 yılında bizim adımıza vermiş olduğumuz hayvanları yetiştiren, onların yavrularını damızlık haline getiren üreticilerimizden aldığımız hayvanlardan 500 tanesini üreticilerle buluşturuyoruz. Bu şu demek; 500’ünü üreticilerimiz üretti, 1000 tanesini satın alıyoruz. Asıl hedefimiz, 5 yıl içerisinde projenin tamamen kendi içinde sürdürülebilirliğini sağlamak. Bu hedef doğrultusunda da emin adımlarla ilerliyoruz. Proje başlangıcından bu yana Veteriner Hekimler Odası, almış olduğumuz küçükbaş hayvanların aşılarını temin etmekte, Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği de hayvanların temini noktasında bizlerle beraber. Mersin Tarım İl Müdürlüğümüz ise, üreticilerimizin işletme kayıtlarının açılmasından bu yana, hayvanların sevklerinde olmak üzere her zaman yanımızda. Ben onlara da çok teşekkür ediyorum” dedi.

“Hayvancılığın canlanması adına çok önemli bir girişim”

Mersin Büyükşehir Belediyesi Erdemli Koordinatörü Vedat Uzunbağ, “Bölgede uzun yıllardır hayvancılıkla uğraşan, koyun, keçi ya da büyükbaş hayvan üretimi yapan birçok kişinin, yavaş yavaş hayvancılık mesleğinden ya da hayvan üretiminden vazgeçtiklerini görüyoruz. Birçok aile yıllarca kendi geçimini bu sektörde sağlıyor, ancak bu önemli grupların zaman içerisinde sürekli azaldığını görüyoruz. Bu da çok üzücü ve çok düşündürücü bir durum. Bu konuda Büyükşehir Belediyemizin yaptığı bu uygulama, hayvancılığın yeniden canlanması adına çok önemli bir girişim. Bunun bölgemizdeki insanların et, süt ihtiyacına ya da aile geçiminin sağlanması ihtiyacına bir katkısı olacağını düşünüyorum” diye konuştu.