Onur Balcı
|
12 Ocak 2023 Perşembe
|
Mersin Ceride Haber
Mersin Büyükşehir Haberleri

Mersin Büyükşehir Belediyesi İklim Değişikliği ve Sıfır Atık Dairesi ekipleri, Adanalıoğlu Mahallesi Şıh İbrahim Hekim Caddesi’nde, yol kenarına yığılan kanal atıklarını temizliyor.

Seraların yoğunlukta olduğu Adanalıoğlu Mahallesi Şıh İbrahim Hekim Caddesi boyunca bulunan kanal, yaklaşık 5 ay önce temizlendi. Başka bir kurum tarafından temizlenen atıkların yol kenarına yığılması sonucu yol daralırken, araç ve yaya geçişleri için tehlike oluşturmaya başladı. Mahalle halkı ve muhtarın talebi üzerine bölgeye giden Büyükşehir Belediyesi İklim Değişikliği ve Sıfır Atık Dairesi ekipleri, yol kenarına yığılan atıkları kepçe ile temizlemeye başladı. Yaklaşık 3 kilometre boyunca yol kenarına yığılan atıklar, 4 gün içerisinde tamamen temizlenecek, sürücüler ile yolu kullanan vatandaşlar da rahat bir nefes alacak. Cadde üzerinden toplanan atıklar, yine Büyükşehir Belediyesi’nin Sarıibrahimli’de bulunan tesisine gönderilerek bertarafı sağlanacak.

Bastı: “Atık temizliği 4 gün sürecek”

Mersin Büyükşehir Belediyesi İklim Değişikliği ve Sıfır Atık Daire Başkanlığı’nda Hafriyat Saha Amiri olarak görev yapan Jeoloji Mühendisi Mustafa Bastı, yapılan temizliği anlattı. Yol kenarına yığılan atıkları kısa süre içerisinde temizleyeceklerini söyleyen Bastı, “Burayla ilgili gerek vatandaşlarımız, gerekse muhtarlarımızdan gelen şikayetler üzerine alana gelindi. Bu kenardaki atıklar, dereden temizlenmiş olan malzemeler. Toprakla karışık malzemeler. Buradan çıkan malzemeler, yol kenarı boyunca komple devam ediyor. Bu atıklar doğrudan Sarıibrahimli bölgesinde bulunan bertaraf tesisimize gönderiliyor. Caddenin komple temizliği yapılacak. Buranın temizliği, aşağı yukarı 3-4 gün sürecek. Bu çalışmalar bittikten sonra, Yol Yapım Bakım ve Onarım Daire Başkanlığı da bir yol çalışması yapacak” dedi.

Muhtar Sakar: “Yol tehlike arz ediyordu”

Adanalıoğlu Limonlu Mahalle Muhtarı İsa Sakar, temizlik sonrası cadde kenarına bırakılan atıkların tehlike yarattığını belirterek, “Beş altı ay önce kanalda temizlik çalışması yapıldı ve çıkan atıklar kenara koyuldu. Zaten yolumuz dar. İki araba geçemiyor. Otobüsler buradan geçiyor. Tehlike arz ettiği için ben de Büyükşehir’e başvurdum” diye belirtti.

Talebine kısa sürede cevap verildiğini söyleyen Muhtar Sakar, “Daire başkanları bize hemen dönüş yapıyorlar. Büyükşehir Belediyesi İklim Değişikliği ve Sıfır Atık Daire Başkanlığı’na müracaat ettim. Onlar da geldiler, şu anda temizlik oluyor. Zaten bu yolda, Şıh İbrahim Hekim Caddesi’nde yol asfalt da bu yıl bir çalışma yapacak. Teşekkür ediyorum, çalışmalardan dolayı da minnettarız” dedi.