Onur Balcı
|
6 Haziran 2022 Pazartesi
|
Mersin Ceride Haber
Mersin Büyükşehir Haberleri
|
4623 Okunma

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, geçtiğimiz gün TV100 televizyonunda Mine Uzun ile Siyaset Alanı isimli programa konuk oldu. Seçer, program boyunca önemli birçok noktaya değindi. Başkan, kültür sanat etkinlikleri kapsamında 3 Ekim'de Rus Kızılordu Korosu ve Haluk Levent'in Mersin’de sahne alacağını ifade etti.
Seçer, “Bu tip etkinlikleri destekleme nedenimiz bu kent mozaiğini, bu farklı kültürleri, farklı meşrepleri bir arada yaşatmak, bir araya getirmek” ifadelerini kullandı.
Ayrıca önümüzdeki meclis'te 2022 yılı borçlanmasını açıklayacaklarını belirtti.
Borçlanma için Seçer, şunları söyledi.
Şimdi önümüzdeki Meclis’te biz 2022 yılının bütçesini getireceğiz, tartışacağız, konuşacağız. Diyeceğiz ki ‘3 milyar 650 milyon lira 2022 yılında Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin bütçesi. Gider kalemimiz bunlar, gelir kalemimiz bunlar’. Hepsini yazacağız. Şuraya bunu harcayacağız, personel giderimiz bu, yatırımlarımız bunlar. Bunlar da gelir kalemlerimiz. Maliye’den, İller Bankası’ndan, öz gelirlerimiz. Diyeceğiz ki ‘3 milyar 250 milyon lira gelir var, 3 milyar 650 milyon lira da gider var. Arada bütçe denkliği için 400 milyon var. Onu da borçlanma kalemine alacağız. Bu bütçeyi kabul ediyor musun Meclis? Kabul edenler, etmeyenler’. ‘Ediyoruz’. Sonra 1 yıl geçiyor. 2022'ye geliyoruz. Diyoruz ki, ‘Biz bu borcu kullanmak istiyoruz’. ‘Hayır, kullanamazsın’ diyor. Şimdi sıkıntı burada. Bunlar hukuki değil. Bunlar tamamen siyasi tavırlar.”