Onur Balcı
|
28 Haziran 2022 Salı
|
Mersin Ceride Haber
Toroslar Haberleri

41 farklı branşta faaliyetini sürdüren Toroslar Belediyesi’nin Teknik ve Mesleki Eğitim Kursları (TORTEK), 3 Temmuz’da yaylalarda da başlıyor.

Toroslar Tortek Kursları, ilçe merkezinin yanı sıra Arslanköy, Ayvagediği, Gözne, Aladağ, Dalakderesi, Soğucak, Kepirli, Bekiralanı, Güzelyayla ve Musalı Mahalleleri’nde hafta içi her gün 09.00 ile 16.00 saatleri arasında gerçekleştirilecek.

Hizmet kalitesini daha da artırarak kentin kültürel ve sosyal dokusunu da ön plana çıkaran çalışmalarla göz dolduran TORTEK, mesleki eğitimde bir marka haline geldi. Genç, yaşlı, kadın, erkek kursiyerlerin yoğun ilgi gösterdiği kurslar, yaylalarda bu yıl da faaliyete geçiyor. Kursiyerlere, hem boş zamanlarını değerlendirme, hem de el becerilerini eğitimle bütünleştirme fırsatı tanıyan ücretsiz kurslar, uzman eğitmenler eşliğinde düzenlenecek. Kurslara katılmak isteyenler; 0531 394 2188 numaralı telefondan yetkililere ulaşarak bilgi alabilir ve kayıtlarını yaptırabilirler.

Başkan Yılmaz; “Kurslarımızın Kapısı, Sanat ve Meslek Öğrenmek İsteyen Herkese Açık”

Özellikle ev hanımları başta olmak üzere tüm vatandaşları TORTEK merkezine davet eden Başkan Yılmaz; “Toroslar Belediyesi olarak özellikle çocuklarımızın, gençlerimizin ve kadınların eğitime ve üretime katılmasını, sosyal ve ekonomik hayatta daha aktif olmalarını önemsiyoruz. Bu çalışmalarımızdan bir tanesi de şevkle ve heyecanla sürdürdüğümüz TORTEK Merkezimizdir. Eğitim ve üretimi bir arada sunduğumuz kurslarımızı, her yıl olduğu gibi bu yıl da ilçe merkezinin yanı sıra yaz mevsiminde yaylalarımıza da taşıdık. Öğrenmenin yaşı yok. Kurslarımızın kapısı meslek edinmek isteyen herkese açık” dedi.

Başkan Yılmaz, kursiyerlerin kurslarda hem sosyalleşip hem de ürettikleri ürünleri satarak ev ekonomilerine katkıda da bulunduklarını kaydederek; “TORTEK ile vatandaşlarımıza başarılı bir meslek yolu hazırladığımız gibi ekonomiye de vasıflı eleman yetiştirmek için önemli bir misyonu üstleniyoruz " ifadelerini kullandı.

Yaylalarda Faaliyete Geçen Kurslar ise şöyle;

  • Arslanköy Mahallesi (Arslanköy Ortaokulu); Kadın Dış Giysileri Dikimi Kursu, Çocuk Dış Giysileri Dikimi KursuMiyuki Takı Yapımı KursuEv Tekstili Ürünleri Hazırlama KursuŞiş Ve Tığ Örücülüğü İle Ayakkabı Yapımı Kursu
  • Ayvagediği Mahallesi (Çapar Ayvagediği İlkokulu); Dekoratif Ahşap Süsleme Kursu, Kâğıt Rölyef Kursu, Yöresel Kilim Dokuma
  • Gözne Mahallesi (Gözne Ortaokulu); Giyim Aksesuarları Dikimi Kursu, Çocuk Üst Giysileri Dikimi Kursu, Çeyiz Ürünleri Hazırlama Kursu, Şiş Ve Tığ Örücülüğü İle Oyuncak Bebek Yapımı (Amigurimi)
  • Aladağ Mahallesi (Aladağ Muhtarlığı Çok Amaçlı Salon); Yöresel Kilim Dokuma Kursu, Dekoratif Ev Tekstili Elemanı KursuÇocuk Üst Giysileri Dikimi Kursu, Kadın Üst Giysileri Dikimi
  • Dalakderesi Mahallesi (Dalakderesi Eski Okul Binası); Kadın Üst Giysileri Dikimiİğne Oyası Yapımı
  • Soğucak Mahallesi (Eski Sağlık Ocağı Yeri); Butik Çikolata Yapımı KursuŞiş Ve Tığ Örücülüğü İle Oyuncak Bebek Yapımı (Amigurimi)
  • Kepirli Mahallesi (Mutarlık Binası Yanı); Davul Derisi İle Aksesuar Yapımı KursuMisanılı Takı Yapımı Kursu
  • Bekiralanı Mahallesi (Mutarlık Binası Yanı); Dekoratif Ev Aksesuarları Hazırlama Kursu, Kırkyama Kursu
  • Güzelyayla Mahallesi (Toroslar Belediyesi Güzelyayla Zabıta Karakolu); Dekoratif Örtü Dikimi KursuŞiş Ve Tığ Örücülüğü İle Ayakkabı Yapımı Kursu
  • Musalı Mahallesi (Musalı Veli Haşim Çiftçi İlkokulu); Drama Kursu (Okul Öğrencilerine)