Onur Balcı
|
16 Haziran 2022 Perşembe
|
Mersin Ceride Haber
Akdeniz Haberleri

Akdeniz'de stevia bitkisi şeker otu yetişecek

Akdeniz belediyesi kadın projeleri kapsamında kurduğu 2'si kadın, 1'i engelli bireylerden oluşan 3 kooperatifin çalışmaları başladı. Belediye, başlattığı stevia yani şeker otu yetiştiriciliği programı ile belediyeye ait 3.5 dönümlük arazide şeker otu fidanı dikti. Stevia yani şeker otu bitkisinin, ekonomik değeri olan bir bitki olduğu belirtildi. 

Başkan Gültak, "İhsaniye Mahalle Muhtarımız ve Kooperatif Başkanımız Zehra Yılmaz, inandığı bir hayali bizlere anlattı, bizler de diğer kurum, kuruluş ve STK’larla birlikte bu hayali destekledik. Ardından yolculuk başladı ve işte bugün burada bir aradayız. Belediyemize ait, atıl durumdaki bu araziyi şeker otu bitkisi dikimi için hazırladık. Kadınları önemsiyoruz; güçlü kadın, güçlü aile, güçlü toplum diyoruz” ifadelerini kullandı.

Programa katılan Akdeniz Kaymakamı Muhittin Pamuk, birlikten güç doğduğunu ifade ederek, kooperatifçiliğin önemine değindi. Pamuk, "Birlikten gerçekten güç doğuyor. Kadın birliğinden de çok daha büyük bir güç doğuyor. İşte kooperatifin bu başarı hikayesi bunun en güzel örneklerinden bir tanesi." dedi.

Akdeniz ilçesi İhsaniye Mahallesine dikimi yapılan stevia bitkisi için İhsaniye Mahalle muhtarı Zehra Yılmaz konuşmasında, bir hayalini gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşadığını anlattı. Yaptıkları ARGE çalışmasının sonunda, Akdeniz Belediyesi’nin kooperatife tahsis ettiği 13 dönümlük arazinin 3 buçuk dönümünde Stevia (Şeker Otu) Bitkisi dikeceklerini ifade eden Yılmaz, arazinin 1 dönümüne de Moringa bitkisi ekeceklerini, kalan tüm tarım arazisini de yine kadınların desteğiyle yakın zaman içinde üretime kazandıracaklarını sözlerine ekledi.